poolel teel – maja katus ja soojustus

Mulle meeldib ikka rääkida asjadest, mis on ära tehtud ja pooliku töö näitamine on, noh, poolik. Samas tuleb nautida ka protsessi ja pealegi – majaremont, või meie puhul sisuliselt uuesti üles ehitamine, on nii töömahukas protsess, et väga tihti siin midagi kajastada ei saakski. Räägime siis täna sellest, kuidas me katust ehitame ja maja soojustame.

Katuse puhul oli meie kõige esimene valik tsingitud valtsplekk. See on nii ilus! Ja sobiks meie majale kindlasti hästi. Samuti meeldib väga puidust sindelkatus, aga enam ei mäletagi, miks täpselt me selle välistasime. Päeva lõpuks tahaks lihtsalt hooldatavat ja kauakestvat lahendust. Klassikaline kivikatus mulle ka eriti ei meeldi ning meie maja puhul mõjuks ta kuidagi raskelt. Kivi puhul oleks ilus ehk kiltkivist katus, kuid sel on päris krõbe hind. Tavalised profiilplekid meile aga lihtsalt ei meeldi. Muidugi, hind  on neil soodne võrreldes valtspleki ja muude unelmatega, mida ma siin juba loetlesin, ning ka selle valikuga, mis lõpuks sõelale jäi. Seda veidram võib tunduda, et võitjaks osutus….kivipuistega teraskatus. Jajah, ma tean, see on ka plekk ja sisuliselt profiilplekk. Kuid. Meile hakkas meeldima üks konkreetne profiil, mida ma kuskil mujal näinud ei ole ning lisaks see ilus helehall toon. Meiesugustele hallidele hiirtele sobib hästi. Tegemist on Gerard Roofs tootega. Oluliseks argumendiks lisaks garantiile oli meie jaoks ka see, et see katus ei kolise ning krõbise ja kuna katusealusest pööningust saab lastetuba, siis see teadmine rõõmustas meid küll. Selline see valik siis sai ja eks näha ole, kuidas me sellega rahule jääme. Lähiajal me veel katuseplekki paigaldama ei hakka, sest ootame vastust toetustaotlusele Kredexilt. Pidage siis pöialt, et oktoober tooks meile häid uudiseid.

Katus on väga oluline osa majast ja seetõttu, lisaks värvile ning profiilile, tuli hoolega mõelda läbi ka see, mismoodi kogu see konstruktsioon välja hakkab nägema. Siin oli meile suureks abiks loomulikult meie arhitekt ning lisaks Maaarhitektuuri keskuse korraldatud koolitused. Jätkuvalt soovitame neid väga, sealt saab asjalikke nõuandeid ja väga mõtlemapanevat infot. Põhiline, mida välja tuua, on see, et palju tehakse ka tänapäeval valesid otsuseid näiteks hoonete soojustuse osas. Tihti on need isegi pisiasjad, kuid võivad olla väga määravad maja tervise suhtes. Eriti puudutab see niiskust. Ma ei hakka siinkohal midagi targutama, sest mina olen loll kui lauajalg, kuid ühel hetkel palun kindlasti abikaasal kirja panna, mida huvitavat ja olulist ta teada on saanud. Tänu neile koolitustele oleme me mitmeid oma otsuseid ümber teinud. See tähendab küll rohkem tööd, kuid olgu siis juba korralikult tehtud. Tulles nüüd tagasi meie katuse juurde, siis kõik see, mis jääb katusepleki alla, on samuti äärmisel oluline. Meie maja sarikad olid paigaldatud ikka väga ammu. Nad olid küll korralikud, kuid neid oli liiga hõredalt ja lihtsam tundus panna uued, kui hakata vana lappima. Eriti kuna 1/3 majast me ju lammutasime täielikult. Oi kui kaua võttis aega, et me ükskord sarikate paigaldamiseni jõuaks! Kõige ületamatum takistus oli alustamine. Tuulekaste me ei soovinud ja tahtsime sarikaotsad nähtavale jätta. Selleks tuli nad enne ilusaks lõigata. Lõin rinna kummi ja teatasin, et mina saan tikksaega saagimisega hakkama küll, olen ennegi seda kasutanud. Nukumajale aknaid lõiganud jms. Oh, mind naiivitari küll. Ei läinud poolt tundigi, kui ma selle sae nurka viskasin ja jalgu tampides minema kõndisin. IMG_3272Ega sarikad pole mingi nukumaja. Neid vigureid oli ikka paganama keeruline sinna lõigata, sest materjal oli paks ja üks ekstravigur nõudis natuke paremaid oskusi kui mul. Läks aega mis läks, aga 5. augustil need ka tehtud said. No vot sellised vigurid siis. 11. augustil oli aga see päev, mil  pandi need sarikad lõpuks püsti pandi. Üks päev, kaks meest ja tehtud! Pärg sai välja riputatud ja rõõmu kui palju 🙂

Siinkohal ongi paslik meelde tuletada, et tuleb rõõmu tunda ka väikestest edusammudest, sest edasi enam nii libedalt ei läinud. Neid kihte, mis edasi hakkasid tulema, ei jõuaks kokku lugedagi, aga ma kirjutasin kõik üles. Sarikate peale läks 12 mm tuuletõkkeplaat, mille kõik praod ja vahed said korralikult teibitud. Edasi 50 mm roovitus, mille peale katusekile/tuuletõke Topdach 125. Sellele omakorda 25 mm roovitus, mille peale tuleb täislaudis, mille peale omakorda bituumenaluskate. Ja vot alles selle peale läheb katuseplekk. Bituumenaluskate on ka ilmastikukindel ja kuna Kredexiga asjaajamine võtab kindlasti palju aega, siis ei pea muretsema, et vesi tuppa sajaks. Täna on olukord sealmaal, et kõik kihid kuni laudiseni on paigaldatud. Hetkel jäi see laudis pisut ootele, sest juba 17. septembril tulevad villamehed ning enne seda on veel oh kui palju teha. Kerge paanika on juba tekkimas, aga punnitame edasi.

Hetkel tegeleme sellega, et kogu karkassiosa saaks tuuletõkke ning edasi sobiva roovituse, et saaks paigaldada tselluvilla. Soojustust tuleb 100  mm, mõne koha peal isegi kuni 150 mm, sest maja palgiosa on ebaühtlane. Palju pusimist on jällegi pisiasjadega. Kuna me maja oli algselt ikka väga madal ja isegi  minul ulatus pea sisuliselt lakke (ma oln 172 cm, abikaasa 190), siis tegime maja pisut kõrgemaks. Noh, selle osa villapaigalduseks kõlblikuks saamisega on parasjagu pusimist, aga tselluvillaga soojustamisel on meie maja puhul palju eeliseid. Eelkõige see, et kõik praod saavad villa täis. Meie villamehed kasutavad Eestis toodetud Werro Wool tselluvilla  ning vill läheb seina märgpaigaldusega. Täna ja homme on meil ees veel kibedad tööpäevad ja siis saame korraks jälle rõõmu tunda ühe etapi läbimisest.

Muide, üks hea uudis on veel. Me saime kätte oma kaua oodatud aknad! Ja kui nad veel ette saavad… Akende puhul lähtusime sellest, mis meile meeldis ja õnneks selgus, et sellel majal olid kunagi algselt ka sarnased aknad olnud, seega win-win.

 

<a href=”https://www.bloglovin.com/blog/19289549/?claim=y4n5xvam246″>Follow my blog with Bloglovin</a>

Advertisements

3 thoughts on “poolel teel – maja katus ja soojustus

Add yours

  1. Oeh! Sul käsil see, mis mul ka kipitab! Me ei saa enneühegi tööga edasi liikua, kui vana majapoole katus vahetatud ei ole. PRaegu ootamegi fermide saabumist, siis katus maha ja kohe kogu kupatus uus peale.
    Terve suve töötasime muudkui ja planeerisime pulmi, ilusad ilmad nüüd möödas ja hea vihmane töö eksole:)
    Aga nii tore vaadata, kui kellegi teisel asi edeneb. Hoian põnevusega silma peal.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: