ma tean, mida sa tegid eelmisel suvel…

…Rassisin ja tassisin…

Lammutasin ja pisut ka ehitasin. Ehitas tegelikult armas abikaasa. Mina tegin neid esimesi asju.

Küll on hea, et ma ikka pilte tegin ja on lausa suurepärane, et neid on võimalik ajaliselt järjekorda panna, muidu oleks vist keeruline kokku võtta, millega me eelmisel suvel tegelesime. Ühte ma ütlen. Unistused on tihti ikka lennukamad kui reaalsus. Reaalsuses tuleb mustmilonkuussadatuhatvissadaviiskümmendkaks muud asja vahele ja kõik plaanid lendavad vastu taevast. Olles tänaseks ära elanud oma 37 eluaastat, võiks ju arvata, et ma tean seda juba, aga no ma olen vist parandamatu optimist. Või siis lihtsalt hea kohaneja, sest alati on ju plaan B ja plaan C ning kõik läheb nagu minema peab.

Oleme siiski enda vastu ausad – täna on meil hea meel, et ei saanud rutates sisse kolitud (kuigi see oli kulukas samm ehk üürikulud!). Talv oli üsna karm ja poleks olnud ei otstarbekas ega mugav. Me ei saanud paljusid asju ellu viia, mida plaanisime, sest kliimal olid omad plaanid.

Aga nüüd siis pildid selle kohta, millega eelmisel suvel tegeleda jõudsime. Kõige suurem töö oli maja üles tõstmine ja uue vundamendi ladumine ning soojustamine. Meie maja on ehitatud n.ö kahes osas. Või isegi kolmes, kui täpne olla. Umbes 2/3 majast on palgist ja 1/3 on kenal nõukaajal juurde ehitatud. Tegemist oli klassvillaga soojustatud karkassiga, mille me lõpuks ära lammutasime. Sellel uuemal osal oli ka mingi vundament, mida mina vundamendiks siiski ei nimetaks. Vanale osale oli ilmselt nõukaajal mingi vöö valatud, aga see oli praktiliselt olematu ja osaliselt vajunud. Üllatus, mida ma maja ostes eest leida ei soovinud ja millest meile keegi ei rääkinud (v.a vajumine, mis oli silmaga näha). Seega – uus vundament, mis muud. Kaalusime nii ja naa, kuidas vundamenti teha ning arvestades, et ehitame ise ning lisatööjõudu praktiliselt ei kasuta, siis otsustasime loobuda saalungitest ja valamisest. Selle asemel kasutasime Fibo taldmikuplokke ja Fibo tapiga plokke. Oluliselt kallimaks see ei läinud. Täna pole kindel, kas otsustaks teisiti ja see ei ole ka enam oluline.

Nähtav on mingi osa vanast vundamendist ja selleks hetkeks tekkinud kaevikud. Kogu üldpilt on trööstitu, ma tean, aga uskuge, saab minna veel hullemaks! Selline seis oli maikuu keskel, vundamenti hakkasime ehitama juunis.

Ehitamisprotsess. Paras hullumaja ikka.

17. juunil olen ma teinud siis sellised pildid, nagu ülal näha. Hakkab looma 🙂

Juuli alguses oli vundament valmis, juhhuuu!

Vundamendi soojustamiseks kasutasime EPS 120 Perimeeter Plus plaate, kui ma õigesti mäletan. Sai pandud nii horisontaalselt kui ka vertikaalselt ehk siis umbes meetri laiuselt ka ümber vundamendi perimeetri. Täna ootab kogu kupatus krohvimist. Lisaks lammutasime ära nõukaaegse karkassehitise, mõlemad maja korstnad, lahti said võetud pottahjud, pliit ja soemüür. Alles jäi 2/3 maja ja osa katust. Pole just palju ühe maja kohta….

Ülalolev seis valitses 25. septembril 2017. Ilmselt oleks sellele osale olnud lihtsam vundamenti ehitada, kui karkass oleks juba kohe ära olnud lammutatud, aga no oleks-poleks. Plaanid muutusid 🙂

Tundub nagu polekski suurt ära tehtud, aga ega neid nädalavahetusi või muid päevi just palju olnud, mil  midagi üldse teha sai. Vahepeal oli vaja ka tööl käia ja paraku on nii, et ainus, kes meist ehitada oskab, tudeerib lisaks veel Tartu Ülikooli avatud õppes, mis omakorda tähendab pikki õhtuid õppetmaterjalide seltsis. Ehk siis patsutame endale ikka õlale ka! Ja tark ei torma, eks. Asja positiivne külg on veel see, et vahepeal sai oma plaanid põhjalikult läbi mõelda ning natuke renoveerimise kohta uurida ja õppida. Soe soovitus meie poolt kõigile vana maja renoveerijatele – Eesti Vabaõhumuuseumi Maaarhitektuuri keskus korraldab väga toredaid ja asjalikke õppepäevi erinevatel teemadel. Meie oleme neid külastanud oma kolmel-neljal korral juba 🙂 Infot saab näiteks siit http://maaarhitektuur.blogspot.com.ee.

Ja hakkangi tegelikult asjaga jõudma juba peaagu tänasesse päeva. Varsti-varsti!

IMG_0159
Muulukaid oli meil eelmisel aastal meeletult!
Advertisements

4 thoughts on “ma tean, mida sa tegid eelmisel suvel…

Add yours

  1. Täna tagasi mõeldes – olen täiega nõus ja enam sellist asja läbi teha ei taha. Aga sel hetkel, kui ise asja sees oled, on see kuidagi teistmoodi. Lihtsalt on vaja teha ja eks alguses ole motivatsioon ka kõrgem. Küllap sa tead 🙂

   Like

 1. Miski pärast on nii hea näha, et me ei ole ainsad, kes kahekesi vanale majale vastu astuvad!. 🙂
  Nii suur töö on tehtud, põhi kõigele järgnevale ja meeletult on veel teha. Väga tublid olete!
  Mis plaanid teil juurdeehitusega on, teete asemele? Millest? Mis plaanid põrandatega?
  Kas palk, mis alles jäi, on ilus ja vahetamist ei vaja? Kui vajab, siis kuidas plaanite teha? Meil kõik samad mured ja rõõmud, nii tuttav vaatepilt! 😀

  Like

  1. Hei! Täiega olen unustanud vastata, vabandust 🙂 Juurdeehitusega on see plaan, et asendame, sinna tuleb elutuba. Tuleb karkass nagu ennegi. Põrandad said augusti alguses valatud ja just sain postituse ülesse selle kohta. Edasi ootab maja katust ja aknaid ette ja välissoojustust. Sees tulevad elutuppa ja magamistuppa laudpõrandad. Köök, esik ja vannituba saavad plaaditud. Palk oli meil OK, mõned kohad plommisime ja asendasime. Abikaasa tegi seda juba siis, kui uut vundamenti ehitas. Tõstis maja üles niikuinii ja ühtlasi vahetas seal ka paar palki. Akende all vajab ka paar kohta vahetust, aga kuna uued aknad tulevad suuremad, siis tegelikult pole vaja, võtame lihtsalt ära.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: